AKCESORIA

Z czego produkuje się nieśmiertelniki?

by on 1 kwietnia, 2022, Brak komentarzy

Nieśmiertelniki kiedyś były zarezerwowane wyłącznie dla wojskowych. Były produkowane z wytrzymałych metali, które mogły znieść nawet bardzo wysoką temperaturę, bo służyły do identyfikacji żołnierzy, którzy wrócili na tarczy. Obecnie nieśmiertelniki są noszone przez wiele osób, które nie mają nic wspólnego z wojskiem. Stały się czymś w rodzaju funkcjonalnej ozdoby. Z czego się je produkuje najczęściej?

Tytan

Tytan to materiał o wysokiej odporności na większość uszkodzeń. Jest on czasami nazywany metalem niezniszczalnym. Nieśmiertelnik wykonany z niego jest odporny na korozję, działanie warunków atmosferycznych oraz ogień. Jest zdecydowanie bardziej wytrzymały niż stal, co sprawia, że świetnie nadaje się do produkowania z niego plakietek identyfikacyjnych. Bardzo ważne jest również to, że tytan wygląda estetycznie i atrakcyjnie. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które nieśmiertelniki traktują jako element dekoracyjny stylizacji. Dla nich wygląd ma największe znaczenie.

Stal żaroodporna

Wojskowe nieśmiertelniki najczęściej są produkowane ze stali żaroodpornej. Jest ona bardzo trwała i mocna, ale równocześnie dość tania w porównaniu do tytanu lub innych metali szlachetnych. To z kolei wpływa na to, że koszt przygotowania setek blaszek nie jest bardzo wysoki. Oczywiście w przeciwieństwie do metali szlachetnych stal nie kusi złodziei. To ważne, bo dzięki temu plakietki mogą dobrze spełnić swoją funkcję w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości zidentyfikowania żołnierza. Współczesne nieśmiertelniki najczęściej są wyposażone w specjalną gumową otulinę na brzegach. Jej zadaniem jest wygłuszenie dźwięku obijających się o siebie płytek. Taki hałas może być nie tylko irytujący, ale może on też zdradzić wrogowi miejsce przebywania żołnierzy. Także cywile coraz częściej wybierają modele nieśmiertelników z gumkami. Dzięki nim wyglądają one zdecydowanie bardziej profesjonalnie.

Aluminium

Nieśmiertelniki mogą też być produkowane z aluminium. Oczywiście jest to metal dość miękki i delikatny, więc łatwo o jego uszkodzenie. Wykonane z niego blaszki są podatne na uszkodzenia, ale są bardzo tanie. Z tego powodu są one często sprzedawane na bazarach i festynach. Są one stylistycznie podobne do nieśmiertelników żołnierskich, ale nie mają nawet części ich funkcjonalności. Z pewnością nie mogą ich zastępować, ale mogą być ciekawą zabawką dla dziecka albo tabliczką identyfikacyjną dla psa lub walizki. Z czasem aluminium może stracić swój blask, ale jest na tyle tanie, że w takiej sytuacji można po prostu zdecydować się na nowy model.

Tags:

About the author

Hamaki do biwakowania

Brak komentarzy

Kaski narciarskie dla dzieci i dorosłych

Brak komentarzy

Tarcza bokserska na ścianę

Brak komentarzy

Efektowne wpinki patriotyczne

Brak komentarzy

Jakie aspekty powinni uwzględnić mężczyźni wybierając zegarki sportowe męskie?

Brak komentarzy

Co zabrać ze sobą na wyjazd na narty?

Brak komentarzy