SPORT

Konsekwencje źle dobranej ramy rowerowej

by on 8 sierpnia, 2018, Brak komentarzy

Podstawowym błędem jaki można popełnić podczas wyboru roweru jest źle dobrana rama rowerowa. Popełniamy go ze względu na niską wiedzę dotyczącą konsekwencji tego zaniedbania, a także z powodu braku umiejętności poprawnego jej doboru. O ile określenie tego, jak chcemy używać roweru idzie nam całkiem nieźle i dzięki temu nie mamy problemów z wyborem pomiędzy rowerem szosowym, trekingowym, czy MTB, to wybór rozmiaru ramy wielu przerasta.

bezpieczna rowerowa rama

Czym grozi źle dobrana rama?

Ramy rowerowe różnią się miedzy sobą takim parametrem jak chociażby kąt pomiędzy górną ramą , a dolną, odległością do pedałów, czy do kierownicy. Wpływa to na środek ciężkości roweru, a także na sposób w jaki będzie się na nim pedałowało. Cechy te w bezpośredni sposób wpływają na postawę rowerzysty, którą przyjmuje podczas jazdy na danym rowerze.
Konsekwencje nieodpowiednio dobranej ramy da się odczuć bardzo szybko. Pozycja na niej będzie albo przykurczona, gdy rama będzie zbyt mała, albo też zbyt rozciągnięta, gdy rama będzie o rozmiarze zbyt dużym. W obu tych przypadkach nienaturalna pozycja wpływać będzie na niekorzystne układanie kończyn i stawów, źle pracujące mięśnie, a co za tym idzie nieefektywne przekazywanie energii. W efekcie tego jazda na takim rowerze będzie wymagała wkładu znacznie większego wysiłku. Źle ułożone stawy, będą podatne na kontuzje, a ciągła walka z wszystkimi tymi elementami, będzie utrudniała utrzymanie prawidłowego toru jazdy, co przekładać się będzie na o wiele większe niebezpieczeństwo kolizji i wypadku z innymi uczestnikami dróg.

Wybór ramy

Ramę powinno dobierać się głównie do posiadanego wzrostu. Można to zrobić na podstawie dostępnych w sieci kalkulatorów, które przeliczają podane parametry na rozmiar ramy do roweru z kolekcji Zico Bike. Jednak o wiele lepszym wyjściem jest udanie się do sklepu, gdzie wykwalifikowany sprzedawca własnoręcznie dobierze dla nas odpowiedni rozmiar.

Tags:

About the author

Czym jest żel energetyczny?

Brak komentarzy

Kurtki Rossignol czyli znakomity stosunek ceny do jakości

Brak komentarzy

Szybka nauka jazdy na nartach dla dzieci!

Brak komentarzy

Dlaczego jazda na nartach jest tak popularna? Prosta nauka jazdy na nartach

Brak komentarzy

Jak kupić odpowiednie narty?

Brak komentarzy

Nordic walking w walce o szczupła sylwetkę

Brak komentarzy