SPORT

Jak przygotować się do wyjazdu na narty

by on 4 listopada, 2018, Brak komentarzy

Wkrótce rozpocznie się zima, a wraz z nią sezon narciarski. Wiele osób planuje już świąteczny wyjazd na narty. Jednak, żeby był on prawdziwym i udanym wypoczynkiem, a nie serią kłopotów i przykrych niespodzianek, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest to bardzo ważne zadanie nie tylko dla początkujących narciarzy, ale również dla osób, które na nartach jeżdżą od lat.

Poprawa kondycji

 

Po zarezerwowaniu terminu na dłuższy wyjazd, trzeba koniecznie zaplanować trening przygotowawczy, gdyż bez odpowiedniej zaprawy oraz wzmocnienia mięśni i ogólnej poprawy kondycji, wyjazd może przynieść więcej kłopotów niż radości. Chodzi oczywiście o kontuzje na stoku, których częstą przyczyną jest właśnie brak przygotowania fizycznego. Najlepiej więc dużo wcześniej, co najmniej miesiąc przed zaplanowanym wyjazdem, zacząć trening, zawierający ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozciągające, równoważne oraz poprawiające kondycję organizmu.

 

Przygotowanie sprzętu

 

Kask, kijki i narty muszą zostać wcześniej przygotowane i sprawdzone. Deski powinny być wyważone, nasmarowane, muszą mieć naostrzone krawędzie i ustawione wiązania. Wszystkie te zabiegi zapewnią bezpieczeństwo w czasie jazdy, ale również pozwolą korzystać z nart przez wiele lat.

Odzież narciarska

 

Odzież narciarska ma ogromne znaczenie. Należy zaopatrzyć się koniecznie w bieliznę termoaktywną, dobrej jakości bluzę oraz spodnie, które ochronią przed śniegiem i wiatrem. Bez dobrej kurtki narciarskiej też się nie obejdzie. Trzeba pamiętać, że ma ona do spełnienia kilka ważnych zadań: zapewnienie komfortu termicznego, nieprzemakalności i oddychalności. Kurtki narciarskie powinny mieć dodatkowe udogodnienia, takie jak fartuch przeciwśnieżny, głęboki kaptur i wysoką stójkę. Przed wyjazdem trzeba się zaopatrzyć również w dobre rękawice.

 

Spełnienie tych warunków zapewni spokojny, bezpieczny i pełen miłych wrażeń, zimowy wypoczynek.

Tags:

About the author

Czym jest żel energetyczny?

Brak komentarzy

Kurtki Rossignol czyli znakomity stosunek ceny do jakości

Brak komentarzy

Szybka nauka jazdy na nartach dla dzieci!

Brak komentarzy

Dlaczego jazda na nartach jest tak popularna? Prosta nauka jazdy na nartach

Brak komentarzy

Jak kupić odpowiednie narty?

Brak komentarzy

Nordic walking w walce o szczupła sylwetkę

Brak komentarzy