SPRZęT WSPINACZKOWY

Dlaczego warto posiadać raki w górach?

by on 18 września, 2019, Brak komentarzy

Góry zima to szczególne miejsce. Oprócz przepięknych, białych krajobrazów, to także śmiertelnie niebezpieczne zimno oraz często oblodzone szlaki, na których jeden nieuważny krok może spowodować, poślizgniecie się i upadek z bardzo dużej wysokości. Aby zabezpieczyć się przed takim scenariuszem, warto posiadać raki.

Co dają raki na nogach?

Nieważne czy posiada się raki półautomatyczne, czy też tańsze koszykowe, każdy model będzie niósł ze sobą ogromne zalety w postaci stabilizacji i zwiększenia przyczepności podczas przemierzania górskich szlaków. Dlaczego to tak ważne?

Choć śnieg na szlakach w górach zachęca do wędrówki, to jednak z reguły tuż pod nim znajduje się lodowa powłoka, która po zetknięciu się z obuwiem powoduje całkowitą utratę przyczepności. Jedynie posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci raków z kolcami, jest w stanie spowodować, że chodzenie po lodzie stanie się możliwe i bezpieczne.

Jaki model najlepiej jest wybrać?

Powstaje jednak bardzo ważne pytanie, jaki model raków wybrać? Czy są modele gorsze lub lepsze? Na rynku znaleźć można kilka wersji tego niezbędnego dodatków, lecz zdecydowanie polecić tu można model raków półautomatycznych. Nie są one co prawda tak szybkie w zakładaniu, jak wersja całkowicie automatyczna, lecz w odróżnieniu od niej, nie potrzebują one specjalnie wyprofilowanych butów, które oczywiście nieco kosztują. Raki półautomatyczne są nadal wygodne w zakładaniu, a dodatkowo działają na każdym modelu obuwia.

Raki półautomatyczne można nabyć pod adresem: https://www.polarsport.pl/wspinaczka/raki.html

Tags:

About the author

Czym jest magnezja i kto powinien ją stosować?

Brak komentarzy

Czekan turystyczny – kompendium wiedzy

Brak komentarzy