SPRZęT WSPINACZKOWY

Czekan turystyczny – kompendium wiedzy

by on 11 lutego, 2020, Brak komentarzy

Czekan jest obowiązkowym wyposażeniem każdego zagorzałego miłośnika wspinaczki górskiej, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać wysokiej jakości sprzęt. W zależności od przeznaczenia możemy wyróżnić czekany turystyczne i techniczne. Aby wybrać porządny sprzęt, warto wcześniej zapoznać się z jego konstrukcją.

Jakie najważniejsze elementy ma czekan?

Jednym z najważniejszych elementów czekanów jest oczywiście stylisko. Mowa tutaj oczywiście o stabilnym uchwycie, który odgrywa bardzo ważną rolę. Długość styliska waha się zazwyczaj od 50 do 90 cm. Aby zapewnić lepszy uchwyt wielu producentów stosuje specjalne gumy. Czekany turystyczne wyposażone są głównie w proste albo lekko wygięte stylisko. Modele z dość agresywnym wygięciem wykorzystywane są z kolei przy wspinaczce po lodospadach.

Głowica i grot

Każdy czekan wyposażony jest także w głowicę, która zazwyczaj zużywa się dość szybko. Godne uwagi są nowoczesne czekany z modułową konstrukcją głowicy. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, można bardzo szybko wymienić uszkodzony i zużyty element. Porządna głowica powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Grot to z kolei dolna część styliska. Głównym zadaniem tego elementu jest nie tylko zwiększenie stabilności, ale również poprawienie bezpieczeństwa. W awaryjnych sytuacjach można wykorzystać ten element do hamowania.

Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie?

Osoby, które pierwszy raz wybierają czekan, powinny rozejrzeć się za produktami od sprawdzonych producentów. Dla osób początkujących najlepszym wyborem będzie prosty i solidnie wykonany czekan turystyczny. Unikać należy ultralekkich modeli, które wyprodukowane są dla profesjonalistów. Dobry czekan turystyczny to inwestycja na lata, dlatego też nie warto na nim oszczędzać. Markowe czekany będzie można zdecydowanie łatwiej sprzedać, gdy nie będą jeszcze za bardzo zużyte. Unikać należy produktów od mało znanych producentów, których niestety jest pełno na aukcjach internetowych albo mało znanych sklepach online.

Tags:

About the author

Czym jest magnezja i kto powinien ją stosować?

Brak komentarzy

Dlaczego warto posiadać raki w górach?

Brak komentarzy